تبلیغات
دل داده ولایت - ویژگیهای مقام معظم رهبری و انتخاب شایستۀ خبرگان رهبری در كلام آیات عظام و حجج اسلام

دل داده ولایت
 
ویژگیهای مقام معظم رهبری و انتخاب شایستۀ خبرگان رهبری در كلام آیات عظام و حجج اسلام


‌آیت الله العظمی اراكی(رحمت الله علیه) :

" انتخاب شایسته‌ی حضرت عالی به مقام رهبری جمهوری اسلامی ایران، مایه‌ی دلگرمی و امیدواری ملّت قهرمان ایران است"
روزنامه جمهوری اسلامی 22/3/1368

آیت الله العظمی بهاءالدینی(رضوان الله علیه) :

" ... از همان زمان رهبری را در آقای خامنه‌ای می‌دیدم، چرا كه ایشان ذخیره الهی برای بعد از امام بوده است. باید او را در اهدافش یاری كنیم. باید توجه داشته باشیم كه مخالفت با ولایت فقیه كار ساده‌ای نیست. هنگامی كه میرزای شیرازی بزرگ، مبارزه با دولت انگلیس را از طریق تحریم تنباكو آغاز كرد، یك روحانی با او مخالفت كرد و میرزا با شنیدن مخالفت او، وی را نفرین كرد. همان نفرین باعث شد كه نسل او از سلك روحانیت محروم شوند. پسر جوانش جوانمرگ شد و حسرت داشتن فرزند عالم به دل او ماند."
كتاب آیت بصیرت.

آیت الله مهدوی كنی(مد ظله العالی)،‌درباره انتخاب خبرگان رهبری گفته‌اند:

" این الهامی بود از الهامات الهی و هدایتی بود از هدایت معنوی روح حضرت امام (رضوان الله علیه) كه هنوز این ملت را رها نكرده و این رحمتی بود از طرف خداوند كه در كوران این مصیبت جانكاه، با تعیین آیت الله خامنه‌ای كه از یاران صدیق امام و از یاران خوشنام و خوش سابقه بوده و مجتهد و عادل است، به عنوان رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران، آرامشی توأم با اعتماد و اطمینان بر كشور و امت فداكار حاكم گردید."
روزنامه رسالت 23/3/1368

آیت الله خزعلی(مد ظله العالی):

" انتخاب آیت الله خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی، كه فردی پخته و عالم و با سیاست و مدبر می‌باشد، در خارج دشمنان را در سكوت و ابهام فرو برد و در داخل، آرامش را فراهم ساخت."
روزنامه رسالت 23/3/1368

آیت الله مشكینی(رحمت الله علیه):

"... حضرت مستطاب آیت الله حاج سید علی خامنه‌ای مدظله العالی واجد مقام فقاهت و اجتهاد و قدرت استنباط احكام شرعیه كه تصدی مقام معظم رهبری بدان نیازمند است می‌باشد؛ چنانچه معظم له حایز سایر شرایط ولایت است."
دررالفوائد فی اجوبة القائد آیت الله العظمی خامنه‌ای ص10

آیت الله فاضل لنكرانی(رحمت الله علیه):

" بنده به عنوان كسی كه هم عضو مجلس خبرگان هستم و هم اینكه آشنایی با آیت الله خامنه‌ای دارم؛ عرض می‌كنم كه ایشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند. بیست سال پیش وقتی در مشهد در مسجد گوهرشاد با ایشان برخورد كردم؛ آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند؛ پرسیدم چه چیزی تدریس می‌كنید، فرمودند: مكاسب. مكاسب از مهمترین و مشكلترین كتب علمی ماست. به نظر من ایشان یك فقیه و یك مجتهد است. كسی كه در سالهای طولانی در جهان سیاست استادی چون امام امت داشته است و خودش نیز دارای استعداد سرشار است؛ چنین فردی دارای مقامات بلندی از درك سیاسی است. دوران هشت ساله ریاست جمهوری ایشان یك شاهد قوی برای مطلب است. سفرهایی كه ایشان به كشورهای خارج داشته‌اند، به عنوان یك سیاستمدار در صحنه‌های سیاسی جهان درخشیده است."
روزنامه رسالت 22/3/1368

آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی):

" اجتهاد و عدالت حضرت آیت الله جناب آقای حاج سید علی خامنه‌ای دامت بركاته، مورد تأیید می‌باشد. لازم است امت اسلامی – ایدهم الله – در تقویت رهبری معظم له در بذل نفس نفیس در هیچ گونه نثار و ایثار دریغ نفرمایند."
دررالفوائد فی‌اجوبة القائد ص19

آیت الله ابراهیم امینی (مد ظله العالی):

" حضرت آیت الله خامنه‌ای – دامت بركاته – در فقاهت و اجتهاد به مرتبه‌ای است كه برای تصدی مقام ولایت و رهبری صلاحیت كامل دارد." دررالفوائد فی‌اجوبة القائد ص21

آیت الله مؤمن(مد ظله العالی):

" هنگام رأی گیری در مجلس خبرگان برای رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای (دامت بركاته) اجتهاد معظّم له با قیام هیأت شرعیه نزد اینجانب ثابت بود، ولی بعداً به واسطه حضور در جلسات مباحثۀ فقهی، شخصاً به اجتهاد ایشان پی بردم و اكنون شهادت می‌دهم كه معظم له مجتهدی عادل و جامع الشرایط می‌باشد."
دررالفوائد فی‌اجوبة القائد ص23

آیت الله امامی كاشانی(مد ظله العالی):

" آیت الله خامنه‌ای به تمام رموز سیاست و حكومت آگاه بوده و شخصی با ورع، با تقوا، محبوب، مخلص، عالم و دارای بنیۀ فقهی هستند."
نسل كوثر ص88 مصاحبه با مركز تحقیقات اسلامی سپاه 6/11/72

آیت الله مصباح یزدی(مد ظله العالی):

" من اگر بخواهم دربارۀ شخص ایشان و ویژگیهایی كه خدای متعال به ایشان عطا فرموده و امتیازاتی كه به ایشان لطف كرده صحبت كنم، حقّش را نمی‌توانم ادا كنم؛ ولی در چند جمله كوتاه عرض بكنم كه: ایشان فقاهت را توأم با تقوا؛ تیزهوشی و فراست را توأم با بردباری و سعه صدر؛ مدیریت را همراه با تعبّد و پای بندی به اصول و مبادی اسلامی؛ حزم و احتیاط را توأم با شجاعت و شهامت؛ بهره‌مندی از علوم مختلف اسلامی را همراه با ذوق و گرایشهای هنری اصیل؛ اعتماد به نفس را همراه با توكل بر خدای متعال؛ تلاش و جدیّت و نظم و برنامه ریزی را توأم با توسّل به ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف و ائمه اطهار؛ و در یك كلمه همه شرایط و مزایای مدیریت را با روح عبادت و بندگی و اخلاص جمع می‌كند."
نسل كوثر ص87

آیت الله حائری شیرازی(مد ظله العالی):

"آیت الله خامنه‌ای صالح ترین فرد برای رهبری هستند."
" آیت الله خامنه‌ای علاوه بر تمام ویژگیها، یك عالم آگاه به مسائل اسلامی است و از سیاست و درایت خاصّی برخوردار است."
روزنامه رسالت 30/3/68

حجت السلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی(رحمةالله علیه):

" حضرت امام بارها از جناب عالی به عنوان مجتهدی مسلّم و بهترین فرد برای رهبری نام بردند."
"انتخاب شایسته و بسیار خداپسندانۀ حضرت عالی، باعث شادی تمام دوستداران اسلام و انقلاب اسلامی در جهان گردید. حضرت عالی از چهره‌های درخشان انقلاب اسلامی ایران بوده و همواره مورد تأیید و تكریم امام عزیزمان بوده‌اید."
روزنامه رسالت 16/3/68
طبقه بندی: مقام معظم رهبری، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 بهمن 1390 توسط محمد حسین رضایی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک