تبلیغات
دل داده ولایت - از دستگیری دلال انتخاباتی تا زمان برگزاری جلسه دوم دادگاه فساد بزرگ

دل داده ولایت
 
مشروح بیست‌وهفتمین نشست خبری سخنگوی قوه‌قضاییه
از دستگیری دلال انتخاباتی تا زمان برگزاری جلسه دوم دادگاه فساد بزرگ

خبرگزاری فارس: بیست و هفتمین نشست خبری سحنگوی قوه قضاییه امروز در حالی برگزار شد که محسنی اژه‌ای درباره مسائلی مانند دستگیری یک دلال انتخاباتی، نقض حکم جاسوس آمریکایی و مشخص شدن زمان برگزاری جلسه دوم پرونده فساد مالی سخن گفت.

خبرگزاری فارس: از دستگیری دلال انتخاباتی تا زمان برگزاری جلسه دوم دادگاه فساد بزرگ

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در بیست و هفتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه درباره دومین جلسه محاکمه متهمان فساد مالی اخیر اظهار داشت: دومین جلسه محاکمه متهمان این پرونده روز یکشنبه آینده (21 اسفند) برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این جلسه به اتهامات متهمان بر اساس کیفرخواست صادره رسیدگی خواهد شد، گفت: از همه خبرنگاران درخواست می‌کنم مطالب عنوان شده را دقیق منعکس و سعی کنید مطلبی را با ابهام منتشر نکنید.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکنرهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

وی افزود: در روزهای گذشته یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از من مدعی شد که یک مسئول اجرایی کشور درباره این پرونده احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته و همچنین اعترافاتی کرده است که باید بگویم تمام این مطالب کذب محض است و این فرد نه احضار و نه بازجویی شده و اصلا درباره مواردی که در این خبر منتشر شده بود این فرد متهم نیست.رهرهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکنبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

سخنگوی قوه قضائیه گفت: بارها اعلام کردم که این پرونده به لحاظ ابعاد گسترده‌ای که دارد نمی‌توانیم تمام کیفرخواست را یکجا صادر کرده و به دادگاه بفرستیم که اگر قرار بر این بود شاید یکسال دیگر جلسه محاکمه برگزار می‌شد به همین دلیل بخشی از پرونده را که آماده بود به دادگاه ارسال کردیم.

هنوز برای برخی از متهمان فساد مالی قرار مجرمیت صادر نشده است

دادستان کل کشور ادامه داد: همانطور که قبلا گفتم تعدادی از متهمان که کیفرخواست آنها به دادگاه ارسال شده همچنان اتهامات مفتوح دیگری دارند و بیش از صد نفر مورد تحقیق قرار گرفتند و هنوز برای تعدادی از آنها قرار مجرمیت صادر نشده است.

محسنی‌اژه‌ای تأکید کرد: شخصا در هیچ یک از جلسات اسم هیچ فردی را نمی‌برم البته اگرچه ممکن است در سؤال شما خبرنگاران اسمی از شخصی برده شود ولی در جواب من اسمی نخواهد بود.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه سخنان خود با ابراز خرسندی از حضور چشمگیر مردم در انتخابات مجلس گفت: حماسه دیگر امت اسلامی را که با حضور گسترده و با شور و شعور بالا پای صندوق رأی برگ زرین دیگری در پرونده این ملت افزودند تبریک می‌گویم و از همه مردم، همه قشرها اعم از مسلمان و غیر مسلمان که در این حماسه شرکت داشتند تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: انتخابات این دوره مجلس از ویژگی‌های خاصی برخوردار بود که اولین مورد آن این بود که دشمنان مخصوصا در رأس آنها آمریکا و انگلیس خیلی تلاش کردند مردم پای صندوق‌ها نیایند.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه شاید حجم این تبلیغات همه جانبه منحصر به این دوره بود، گفت: جریان ضد انقلاب داخل و خارج کشور نهایت تلاش خود را کردند تا جو اجتماعی را ملتهب و فضای ناامنی ایجاد و مردم را مأیوس کنند که در انتخابات حضور نیابند.

وی ادامه داد: علیرغم تلاش دشمنان همه دیدید که مردم با شور و شعف خاص و احساس مسئولیت نسبت به همه مقاطع پای صندوق آمدند و با یک حضور چشمگیر همه دلسوزان کشور را خوشحال کردند.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

تأثیر انگشت جوهری مردم بیشتر از توپ و مسلسل بود

سخنگوی قوه قضائیه گفت: حضور حدود 65 درصدی مردم در فضایی که دشمن ایجاد کرد کار بسیار عظیمی بود که مردم وظیفه‌شناس با نشان دادن سر انگشت جوهری خود دشمن را نشانه گرفتند که این نشانه، اثرش بیشتر از توپ و مسلسل بود.

روسیاهی انتخابات برای کسانی ماند که منتظر تحریم بودند

دادستان کل کشور ادامه داد: در حال حاضر مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران سربلند و سرافراز هستند و در مقابل سیاهی به روی کسانی ماند که دم از تحریم انتخابات و یأس و ناامیدی مردم نسبت به کشور می‌زدند.

محسنی‌اژه‌ای خاطر نشان کرد: لازمه تشکر از حضور مردم این است که همه مسئولان ابتدا تقوای الهی را مد نظر داشته باشند و با قدرت بیش از پیش برای  خدمت به مردم تلاش کنند و از هر کاری که ممکن است اخلالی در وحدت، آرامش و یکپارچگی مردم ایجاد کند، اجتناب کنند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: انتخابات امسال در امنیت کامل برگزار شد و نسبت به دوره‌های قبل در سطح بهتری بود. بداخلاقی‌ها و تخلفات انتخاباتی و همچنین شکایات مردمی و مراجع رسمی نیز در این دوره نسبت به دوره‌های قبل بسیار کمتر بود.

وی با بیان اینکه این موفقیت محصول چند اقدام بود، گفت: اول اینکه مردم ، نامزدها و حامیان آنها فرهنگ اجتماعی و قانونمداری خود را بالاتر بردند و در گام دوم همه دست‌اندرکاران انتخابات تلاش گسترده‌ای را برای برگزاری انتخابات بدون مشکل به کار گرفتند و باید از تلاش تمام مسئولان از جمله قوه قضائیه، وزارت کشور، شورای نگهبان، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی که در ایجاد امنیت تلاش کردند تقدیر کنیم.

محسنی‌اژه‌ای درباره فعالیت ستادهای پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی گفت: در این راستا 775 جلسه در سطح کشور برگزار شد که از مجموع این جلسات بیش از دو هزار مصوبه بیرون آمد.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به نزدیک شدن به ایام تعطیلات سال نو گفت: رئیس قوه قضائیه در همین زمینه بخشنامه‌ به مراجع قضایی ابلاغ کرد تا زندانیانی که امکان استفاده از مرخصی دارند 15 روز به مرخصی بروندرهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکنرهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

وی ادامه داد: یکی از ارزیابی‌های مسئولان برای اعطای تسهیلات مانند آزادی مشروط رفتار زندانی در ایام مرخصی است و رفتار متهم در این ایام قطعا مد نظر قرار می‌گیرد.

افزایش برخورد با مجرمان جرایم خشن و خاص از سوی قوه‌قضاییه

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه از ابتدای ریاست جدید قوه قضائیه برخورد با جرایم خاص، خشن، شرارت‌ها و سرقت‌های مسلحانه شدت گرفته است،گفت: ارزیابی ما این است که اقدامات سریع و قاطعانه، اعلام موارد تخلف ، اجرای احکام بعضا در ملاء عام و همچنین رسیدگی سریع که مطالبات مردم بود پاسخ داده شده و بر اساس گزارشات مراجع ذیربط مانند نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ها ارتکاب این جرائم کاهش یافته است.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه تلاش ما این است تا در سال آینده نیز با این مجرمان با قاطعیت بیشتری برخورد کنیم گفت: در زمینه مفاسد اقتصادی نیز باید گفت که این موارد در سال آینده نیز جزء اولویت‌های قوه قضائیه قرار دارد.

فرمایشی خواندن دادگاه متهمان فساد مالی جفا به دستگاه قضایی است

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس؛ درباره اینکه یکی از بزرگترین اتفاقات سال ۹۰ برگزاری جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی ۳ هزار میلیارد تومانی بود اما روز بعد از رسیدگی به این پرونده برخی از رسانه‌ها که وابستگی‌هایی به جریان مشهور به انحرافی دارند و مسئولین این روزنامه‌ها محکوم شده‌اند این دادگاه‌ها و برگزاری‌ آن را فرمایشی قلمداد کردند، دستگاه قضایی در رابطه با این رفتار چه تصمیمی خواهد گرفت گفت: اینکه رسیدگی به این پرونده فرمایشی قلمداد شود حقیقتا جفای بزرگی به دستگاه قضایی کشور شده است.

وی افزود: برای همگان مشخص شده است که دستگاه قضایی کشور از روزی که وارد این پرونده شد چگونه برای به نتیجه رساندن آن تلاش کرده به گونه‌ای که در پاره‌ای از موارد برخی از همکاران ما روزهای تعطیل را نیز به جای رسیدگی به خانه و خانواده به این پرونده رسیدگی کردند.

محسنی‌اژه‌ای تأکید کرد: این پرونده با جدیت از سوی دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار گرفت و نهایتاً نتیجه آن برگزاری اولین جلسه دادگاه آن هم به صورت علنی بود.

دادستان کل کشور با اشاره به این نکته که هر چند به موجب تبصره ماده 188 قانون مجازات محدودیت‌هایی برای انتشار مفاد این پرونده وجود دارد اما بیشتر خبرنگاران در جلسه دادگاه حضور داشتند و دیدند که دستگاه قضایی چه تلاشی برای به نتیجه رسیدن آن دارد.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال فارس درباره اینکه بالاخره دستگاه قضایی با سایت‌ها و نشریاتی که این مطالب را منعکس کردند چه برخوردی خواهد کرد گفت: متأسفانه الان مطالب منتشر شده در اختیارم نیست تا ببینم چه مقداری از آنها مستحق برخورد بوده و چه میزان از آن‌ها جرم است اما بارها گفته‌ام که اگر جرمی از سوی رسانه‌ها و نشریات رخ دهد مدعی‌العموم در بخش عمومی به طور معمول ورود پیدا خواهد کرد.

نتایج تعقیب قضایی و بین‌المللی خاوری

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد مدیرعامل فراری یکی از بانک‌ها که در پرونده فساد مالی نقش داشته است، گفت: دستگاه قضایی اقدامات لازم را برای تعقیب این فرد انجام داد و اینکه به نتیجه خواهد رسید یا خیر هنوز مشخص نیست.

وی افزود: این موقعیت فرصت مناسبی است تا کشورهایی که خود را مدافع برخورد با فساد می‌دانند صحت گفتارشان را تأیید کنند و برای برگرداندن این فرد به کشور با دستگاه قضایی همکاری کنند.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران درباره اقدامات دستگاه قضایی در فاصله مانده تا چهارشنبه آخر سال جهت کاهش آسیب‌های این روز گفت: در این مورد مردم و شهروندان باید خودشان تلاش کنند تا فرزندانشان گرفتار مشکلات و حوادث این روز نشوند.

دادستان کل کشور گفت: امروز دیگر کسی نیست که نداند استفاده از این مواد چه خطری می‌تواند داشته باشد و کافی است که به این موضوع توجه نشود تا تلخی بدی را برای خانواده‌ها در آستانه سال نو رقم بزند.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

وی گفت: هرچند دستگاه قضایی نیز در حمایت از دستگاه‌های انتظامی نقش خود را ایفا خواهد کرد و در صورتی که پرونده‌ای به دستگاه قضایی ارسال شود آن را پیگیری کرده و سعی می‌کند به نتیجه برسد.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران درباره گزارش دیوان محاسبات از واریز نشدن 4 هزار میلیارد تومان حاصل از فروش نفت به خزانه کشور گفت: دیوان محاسبات در همه دوره‌ها بررسی‌هایی را انجام می‌دهد و اگر به تخلفی برسد آن را به دستگاه‌های ذیربط تذکر می‌دهد.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

وی افزود: در این مرحله اگر مشخص شود تخلف وسیع‌تر بوده و به جرم منجر شده است آن را به دستگاه قضایی منتقل کرده و دستگاه قضایی هم در چارچوب خودش به آن پرونده و گزارش رسیدگی می‌کند.

وی گفت: برخی از موارد امکان دارد موضوعی در ابتدا اتهام به نظر برسد اما پس از بررسی و با شنیدن توضیحات متهمان مشخص شود موضوع اتهام اشتباه بوده و پرونده بسته شود.

نقض حکم امیر میرزا حکمتی در دیوان عالی کشور

سخنگوی قوه‌قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره رسیدگی به پرونده جاسوس ‌آمریکایی به نام میرزاحکمتی گفت: تا آنجا که خاطرم است این پرونده با اعتراض محکوم علیه به دیوان عالی کشور رفت و سرانجام در دیوان عالی کشور حکم نقض و به همین دلیل به شعبه هم عرض فرستاده شد.

دادستان کل کشور در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران درباره اینکه آیا تاکنون مشخص شده است که چه میزان پول توسط گروه امیرمنصور آریا به خارج از کشور برده شده است، گفت: بررسی‌های ما حاکی از آن است که از طریق LC هایی که باز شده پول قابل توجهی به خارج از کشور نرفته است.

معلوم نیست چه میزان سرمایه توسط آریا از کشور خارج شده است

وی گفت: هرچند این گروه به واسطه‌ اعتباراتی که گرفته بودند مقداری پول به خارج از کشور برده بودند اما از آنجا که یک خزانه‌داری کل برای خود به راه انداخته بودند هنوز به طور دقیق مشخص نیست چه میزان پول توسط این گروه به خارج از کشور برده شده است.

دادستان کل کشور در پاسخ به سؤال دیگری درباره کاهش یا افزایش میزان جرائم در سال 90 گفت: به طور قاطع نمی‌توانم بگویم که میزان جرائم کاسته شده یا افزایش یافته است اما بررسی‌هایی  که ما داریم حاکی از آن است که با توجه به برخورد قاطع دستگاه قضایی با مجرمان برخی از جرائم مانند جرائم خشن، سرقت‌های مسلحانه، چاقوکشی‌ها و تجاوزات به عنف با کاهش روبرو بوده است که در مجموع رضایتمندی مردم را هم به دنبال داشته است.

سخنگوی دستگاه قضا کشور در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران که گفت شما در ابتدای جلسه از حضور میلیونی مردم در پای صندوق‌های رأی تشکر کردید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که همین مردم از شما توقع دارند که در برخورد با متهمان پرونده بیمه ایران قاطعانه برخورد کنید؟ گفت: من چندی قبل هم گفته بودم که پرونده بیمه ایران در دادگاه است.

وی افزود: این پرونده در حال رسیدگی است هر چند مانند پرونده فساد مالی اخیر متهمان زیادی دارد و رسیدگی آن قطعا طولانی خواهد بود.

در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره فعالیت‌های دستگاه قضا در برخورد با کمپ‌های غیرمجاز گفت: ما باید از ظرفیت‌های مردم در موضوع درمان و ترک اعتیاد معتادان استفاده کنیم.

وی گفت: هر موردی که دستگاه قضایی از آن مطلع شود یا نیروی انتظامی یا وزارت بهداشت از آن مطلع شوند با آنها برخورد خواهد شد.

محسنی‌اژه‌ای گفت: در سنوات گذشته هم چندین مورد شکایت از این کمپ‌ها شده بود که دستگاه قضایی به آن رسیدگی کرد و امروز هم اگر بار دیگر شکایتی شود مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

دادستان کل کشور در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران درباره دستگیری تعدادی از کارمندان و رابطین شبکه بی‌بی‌سی گفت: درباره این افراد که اقداماتشان خلاف قانون بوده است پرونده‌هایی تشکیل شده و افرادی هم دستگیر شدند و در حال حاضر هم رسیدگی به پرونده این افراد ادامه دارد.

اعلام نرخ جدید دیه در ابتدای سال آینده

وی همچنین در خصوص اعلام نرخ جدید دیه نیز توسط دستگاه قضایی گفت: در قانون مجازات اسلامی جدید در چگونگی  مسئله دیه موارد جدیدی مطرح شده و به همین دلیل از چندی قبل تیمی از کارشناسان در دستگاه قضایی مشغول بررسی ارقام مربوط به آن هستند.

محسنی‌اژه‌ای افزود: رئیس قوه قضائیه درصدد است تا در ابتدای سال ۹۱ بتواند نرخ جدید دیه را در زمان مقرر اعلام کند.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره اینکه آیا ممکن است در پرونده فساد مالی متهم جدیدی داشته باشد یا خیر گفت: این گونه پرونده‌ها که از گستردگی بالایی برخوردار است این گونه نیست که زمان دقیقی برای پایان رسیدگی به پرونده اعلام کرد. ممکن است متهمی بیاید حرف‌هایی بزند که آن حرف‌ها نیاز داشته باشد تا متهمان جدیدی مورد تحقیق قرار بگیرد.

احضار افراد جدید در پرونده فساد با اعترافات مدیرعامل یکی از شعب بانک ملی

محسنی‌اژه‌ای گفت: برای مثال رئیس یکی از شعبات بانک ملی که مدتی هم در بازداشت به سر می‌برد اخیرا با یکی از اقوام خود دیداری داشت که در این دیدار به واسطه صحبت‌های بستگان خود و آن ملاقات مطالب جدیدی را مطرح کرد که باید به واسطه آن افراد جدیدی بیایند از آنها تحقیق شود.  برای همین هنوز پرونده مفتوح است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اینکه گفتید تخلفات انتخاباتی امسال بسیار کم بوده است اما همان موارد کم هم می‌شود بفرمایید چه مواردی بوده است گفت: عمده تخلفات مربوط به نحوه تبلیغات بوده است.

دستگیری یک دلال انتخاباتی

وی گفت: البته یک نفر بازداشت شد که با عناوین جعلی عده‌ای از کاندیداها را گمراه کرده و از آنها پول اخذ کرده بود و به آنها وعده داده بود که می‌تواند رد صلاحیت آنها را حل کند و برای آنها کارهای دیگری هم انجام دهد.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

محسنی‌‌اژه‌ای گفت: هر چند عده‌ای از کاندیداها نیز علیه برخی از نشریات سایت‌ها هم شکایت کرده‌اند.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

محسنی‌‌اژه‌ای درباره خبر مربوط به کشف ۲ بمب یکی در تهران و یکی هم در خارج تهران نیز و موضوع دستگیری متهمان این پرونده نیز گفت: یکی از مواردی که شما می‌گویید اصلا نمی‌توانید تعبیر بمب کرد اما در موضوع دوم هم هنوز متهمی دستگیر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره بحث قانون اعسار، گفت: پیش از این در موضوع مطرح کردن اعسار اختلاف نظر وجود داشت به گونه‌ای که برخی مدعی بودند فردی که معسر است باید ابتدا به زندان برود سپس درخواست اعسار خود را مطرح کند. تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی افزود: پس از این اختلاف نظر‌ها موضوع به دیوان عالی کشور رفت و در آنجا رأی وحدت رویه داده شد به این مضمون که می‌توان به برخی از موارد قبل از رفتن فرد به زندان درخواست اعسار داد.

دستگیری عوامل بمب‌گذاری تاسوعای سال ۸۹

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره اینکه گفته شده حدود ۱۰ نفر کسانی که قصد اخلال در روند برگزاری انتخابات را داشتند دستگیر شدند آیا این پرونده افراد به دستگاه قضایی آمده است یا خیر گفت: به نظرم می‌رسد کسانی که دستگیر شدند افرادی بودند که در بمب‌گذاری تاسوعای سال گذشته که منجر به شهادت عده‌ای از هموطنانمان شده است نقش داشتند.

دادستان کل کشور در خصوص زمان پایان کار ستادهای پیشگیری از جرائم انتخاباتی اظهار داشت: کار انتخابات هنوز تمام نشده و تا پایان کار انتخابات فعالیت ستادهای پیشگیری از جرائم انتخاباتی هم ادامه دارد.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به حمله شب گذشته تعدادی از اراذل و اوباش به یک روحانی در شیراز آیا این اقدام نشان‌دهنده عدم بازدارندگی احکام قضایی نیست، گفت: حداقل در یک مورد به نظر دادستان حکم صادره بازدارنده نبوده و مجددا در حال رسیدگی است. البته ممکن است متهم در قالب قانون هم مجازات شود اما جرم دوباره تکرار شود.

خبرنگاری از دادستان‌ کل کشور سوال کرد که آیا حضور چند کاندیدای مجلس شورای اسلامی در تلویزیون تخلف انتخاباتی نیست؟ که وی پاسخ داد: چون این اتفاق قبل از زمان تبلیغات بوده است جرم نیست ولی اینکه بخواهیم همه نامزدها را در تلویزیون حاضر کنیم هم ممکن نیست اما اگر بشود طوری برنامه‌ریزی کرد که همه نامزدها بتوانند از رسانه ملی استفاده کنند کار خوبی است.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به این سؤال که سازمان بازرسی اعلام کرده پرونده‌هایی هم‌وزن فساد مالی اخیر در حال بررسی است آیا این پرونده‌ها به دستگاه قضایی ارجاع شده است؟ گفت: وقتی می‌گویند در حال بررسی است یعنی بررسی‌ها هنوز به اتمام نرسیده و به دستگاه قضایی هم نیامده است من هم علم غیب ندارم که چنین پرونده‌هایی هست یا خیر و اگر تخلف محرز شود پرونده به دستگاه قضایی ارسال خواهد شد.

محسنی‌اژه‌ای همچنین در خصوص اینکه قانون برخورد با متهمان ماده مخدر شیشه از سال گذشته تشدید شده است، گفت: این قانون از سال گذشته اصلاح شد و مشمول حکم ماده مخدر هروئین شده و همان برخوردی که با پرونده‌های مربوط به هروئین می‌شد در حال حاضر با مجرمان مرتبط شیشه خواهد شد.رهبری رهبر خامنه ای جنبش سبز bbc ppt پاورپوینت اسلاید پاورپوینت vpn فیلترشکن

دادستان کل کشور درباره اینکه پلیس عنوان کرده پرونده‌ای در حجم تن از نوع شیشه کشف کرده، گفت: محموله‌های کشف شده شیشه در حد تن نبوده بلکه در حدود 20 تا 30 کیلو بوده که پرونده‌ها در حال رسیدگی است و تعدادی از آنها در حال طی روال قانونی برای اجرای حکم است.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: هیچ اغماضی درباره متهمان مواد مخدر نمی‌شود مخصوصا ماده مخدر شیشه که خطرات و تبعات آن بیشتر از سایر مواد مخدر است.

پرونده شکایت از مداحان تهرانی هنوز منجر به صدور حکم نشده است

محسنی‌اژه‌ای همچنین درباره سرانجام رسیدگی به پرونده شکایت از دو مداح تهرانی گفت: پرونده این مداح هنوز منجر به صدور حکم نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه حکم پرونده جوانفکر فقط به رؤیت وکیل وی رسید و به او ابلاغ نشده، آیا این کار اشکال قانونی ندارد؟ گفت: خیر اینگونه نیست زیرا در برخی از اوقات متهم یا وکیل او را دعوت کرده و بعد از اینکه حکم به رؤیت رسید از او امضا می‌گیرند.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال همین خبرنگار درباره سرانجام شکایت جوانفکر از قاضی صلواتی گفت: به تمام شکایت‌های واصله به دستگاه قضایی قطعا رسیدگی خواهد شد ولی در خصوص این که چرا این پرونده هنوز مورد رسیدگی قرار نگرفته اطلاعی ندارم.

محسنی‌اژه‌ای همچنین از اعلام نظر درباره اتهامات مهدی خزعلی و شکوری‌راد تا زمان قطعیت حکم خودداری کرد و عنوان کرد که از بیان مطلب در این خصوص معذور هستم.

محسنی‌اژه‌ای در خصوص تداوم درخواست اعمال ماده 18(فرجام‌خواهی) گفت: اگر فردی ادعا دارد که حکم صادره خلاف بیّن شرعی و برای آن استدلال بیاورد چند مقام که در قانون پیش‌بینی شده‌اند می‌توانند این تقاضا را بررسی کنند.

وی ادامه داد: اگر این افراد به صحت ادعای مطرح شده رسیدند پرونده را به رئیس قوه قضائیه ارجاع داده و بعد از اینکه رئیس قوه قضائیه هم خلاف بیّن شرعی را در حکم صادره تشخیص داد دستور اعاده دادرسی را صادر می‌کند که در حال حاضر هم مواردی از این دست بررسی می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی ، رئیس دادگستری استان و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از اعضای این گروه هستند، گفت: برای اینکه تداخلی در ارجاع پرونده‌ها پیش نیاید قرار شد کسانی که به احکام قطعی دادگاه‌های تجدید نظر اعتراض دارند درخواست خود را به رئیس دادگستری، کسانی که حکم آنها در دیوان عالی کشور قطعی شده به دادستان کل کشور یا شخص رئیس دیوان عالی و کسانی هم که حکم آنها در سازمان قضایی نیروهای مسلح قطعی شده درخواست خود را تا یک ماه پس از ابلاغ ارسال کنند.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه در حال حاضر هم درخواست اعمال ماده 18 پذیرفته می‌شود اما مواردی که تقسیم کار شده و خلاف بیّن شرع تشخیص داده شود، گفت: قبلا در قانون خلاف بیّن قانون یا شرع مطرح شده بود که در حال حاضر قید قانون از آن حذف شده است.

سهامداران بانک آریا در صورت اثبات سرمایه‌گذاری شخصی به پولشان می‌رسند

محسنی‌اژ‌ه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه تعدادی از کارمندان گروه آریا مدعی هستند بعد از پذیره‌نویسی بانک آریا در این بانک سهام خریده‌اند اما بعد از افشای فساد مالی اموال آنها بلوکه شده است، گفت: این افراد دو دسته بودند افرادی که با پول خود گروه آریا اقدام به خرید سهام کرده بودند و افرادی که با پول شخصی اقدام به این کار کردند.

وی افزود: اگر چنانچه این افراد ثابت کنند که پولی که برای خرید سهام پرداخت کرده‌اند از اموال گروه آریا نبوده و با سرمایه شخصی بوده است قطعا پولشان به آنها بازگردانده خواهد شد.

طبقه بندی: اخبار، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 اسفند 1390 توسط رضا عباس زاده
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک