تبلیغات
دل داده ولایت - ماهواره با ما چه می کند؟

دل داده ولایت
 

ماهواره با ما چه می کند؟


در عرصه اجتماعی نکته جالبی هست که همیشه آنچه در علم به نوعی مشاهده می شود در عرصه علوم اجتماعی نیز به نوعی دیگر جلوه می کند.
در یکی از برنامه های تحلیلی ماهواره ای مسئله ای که طرح شده بود و از افراد در ارتباط با آن سئوال می شد، این بود که چرا در نیویورک مردم زیاد خرید می کنند؟


مردم پاسخ می دادند: شاید به دلیل آنکه اینجا تنوع اجناس زیاد است. شاید به دلیل آنکه جنس بیشتر و مارک های بیشتری برای خرید در اختیار است. تمام مواردی که مورد مصاحبه قرار گرفته بودند اشکال را در محیط می دیدند و به دنبال ایجاد تغییری در محیط زندگی بودند، اما از نظر یک فرد مسلمان هم همین طور است؟ آیا اسلام هم به ما توصیه می کند که در مکان بخصوصی زندگی کنید تا....؟ اسلام می گوید: قلیل المؤونه باشید. اسلام می گوید: از اسراف بپرهیزید. اسلام می گوید: برای آنکه به حج واجب بروید بررسی کنید، ببینید چند خانه آن طرف تر از شما کسی گرسنه نباشد تا شما مستطیع به حساب آیید و حج به شما واجب شود!
برنامه های ماهواره را برخی می گویند نبینید، زیرا این فیلم ها وقت زیادی از شما می گیرد و به نوعی اعتیاد در شما تبدیل می شود. اما ماهواره با ما چه می کند؟ آیا ماهواره به ما مد غیر اسلامی ارائه می دهد و ما را از عاملیت به دین مان بازمی دارد؟ آیا ماهواره ما را سرگرم می کند و از زندگی بازمی دارد؟ ماهواره چه می کند که می ارزد کشورهایی که ما را تحریم می کنند و سعی در جلوگیری از حضور ما در عرصه جهانی دارند، برنامه هایی به زبان ما تولید کنند و در این بازه زمانی گسترده ارائه دهند؟این کشورها که مردم خود را با تلویزیون کابلی تغذیه می کنند چرا در این رابطه سر کیسه را کاملاً رها کرده اند؟ در فیلم های ماهواره می بینیم که یک زن باردار در جستجوی همسر است! در فیلم های ماهواره می بینیم یک زن که مادر دختر بزرگی است یا یک مرد که فرزندان به سروسامان رسیده دارد به دنبال مردی یا زنی دیگر است، آن هم در شرایطی که هیچ یک از این افراد مجرد نیستند! فیلم های ماهواره به ما دیکته می کنند که خیانت می تواند در هر سنی و از هر کسی سربزند.
فیلم های ماهواره به ما می گویند به اطرافیان با سوء ظن نگاه کنیم و در امان نباشیم. آمریکا که خود درگیر با مسئله وال استریت است به دنبال آن است که بی مسئولیتی مردمش را به دیگر ملت ها تزریق کند و بعد از آنکه مسئله وال استریت در تمام کشورهای دیگر به وجود آمد، گوی سبقت رسیدن به زندگی مدرنیته را از آن خود کند. آمریکا و اروپا در جنگ های جهانی، محیط زیست، فرهنگ مدنی و بسیاری از ثروت های ملل اروپایی و آمریکایی را نابود کردند و بعد با تزریق افکاری مثل معطل نگذاشتن ثروت ها، کشورهای دیگر را به از بین بردن محیط زیست و سرمایه های طبیعی خود واداشتند و امروز هر کسی می داند که ما از این بابت چه هزینه غیر قابل بازگشتی را پرداخت کرده ایم و امروز روزی رسیده است که ویروسی که به کشورمان وارد می کنند، بی غیرتی است. امروز اگر زنی به مردی کمک کند، اگر مردی به زنی کمک کند، اگر فردی در برابر کسی احساس مسئولیت کند، دیگران با خود می اندیشند که مبادا این فرد دچار یکی از گناهان نابخشودنی مرسوم در کانال های ماهواره است و این فاجعه است. افکار شکست خورده و پوسیده غربی به مانند ویروسی در فضای کشور ما منتشر می شود تا جنگ نرم اتفاق بیفتد و ما علیه خودمان فعال شویم و خودمان، خودمان را از بین ببریم.امروز، روزی است که باید علیه این پدیده شوم قیام کنیم و هر کدام به خودمان بگوییم آیا ما با وظایف اسلامی خود آشنا هستیم و آیا
می توانیم به درستی آنچه را که می بینیم و می شنویم تحلیل کنیم و با معیارهای خوشبختی بسنجیم؟ آیا به اندازه کافی به این مفهوم اشراف داریم که خانه ای که همسایه اش بد است خانه بدی است و چقدر تلاش می کنیم که همسایه بدی نباشیم، همسایه بی طرفی نباشیم و با احساس مسئولیت در برابر دیگران و تقویت این حس در فرزندان خویش احساس امنیت را در این خانه آباد خود ابقا کنیم؟

طبقه بندی: علمی و آموزشی،  اخبار، 
برچسب ها: ماهواره،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 اسفند 1390 توسط محمد مهدی هاشمی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک